Keresés ebben a blogban

2025. március 28., péntek

Csak a rend kedvéért


Aki nem tudja csinálni, tanítja. És aki tanítani sem tudja, abból lesz a tornatanár – mondta Woody Allen az Annie Hallban.

Aki nem jó újságírónak sem és sportolónak sem, abból lesz a sportújságíró – mondom én.

Ezt olvastam kedd reggel, három sportújságíró bírta összehozni egyesült erővel:

„Az isztambuli vereséget követően Budapesten is kikapott a magyar válogatott Törökországtól és 1-6-os összesítéssel bukta el a párharcot, így kiesett a Nemzetek Ligája B divíziójába. Marco Rossi helyzete nem volt könnyű, a két meccs során ugyanis több alapemberére sem számíthatott.

Bár felületesen szemlélve, az eredményből kiindulva könnyen letargikus állapotba kerülhet az egyszeri magyar szurkoló, valójában erre semmi ok, ugyanis a játék képét tekintve pariban voltak Szoboszlaiék a törökökkel.”

Ha a butaság fájna, ülve nyalnák a Holdat. Elemeznek. Mikroszkóp alá teszik a levéltetűt. És még így sem látják, mert nincs az a mikroszkóp, ami ezt a tárgylemezre tett bagázst észlelhetővé volna képes nagyítani. Nekik a „játék képe” így is döntetlent mutatott. 6:1-nél. Tessék mondani, kinek az ánuszába tetszik nyelvvel előre közlekedni? Ugye nem a magyar válogatott mezt viselő, a sportot meggyalázó futballipari segédmunkásokéba?

Dehát nem is ez a baj. Hanem ennek a förtelmes jelenségnek a puszta tudomásul vétele. Mintha a „magyar futballnak” nevezett ócska szélhámosságnak volna valami köze ahhoz a régi játékhoz, amit huszonketten játszanak egy labdával. A teljes magyar sportsajtó drukkol ennek a gyalázatos szemfényvesztésnek, mintha ez valami nemzeti ügy volna, és hülyíti még sötétebbre a tribünökre járó, az emberi fajra egyre kevésbé emlékeztető lényeket.

Leírom sokadszor: egy primitív despota évtizedek óta önti bele az országlakosoktól elrabolt százmilliárdokat a „magyar futball” nevű, 1956 után lassan, majd a 70-es évektől mind gyorsabban halódó játékba. A pusztulás nemhogy nem állt meg, gyorsult. Közben az egyszemélyű tulajdona lett a magyar történelem legtaszítóbb, kizárólag rombolni képes figurájának. A csocsóbábújai százmilliókat kapnak, mindenféle teljesítmény nélkül, a gazdájukhoz hasonlóan ellenszenves, prepotens, gazdagságukkal hivalkodó brigantik. Aki ezeknek a meccseit a saját ügyének tekinti, az semmit nem lát a Magyarországon zajló borzalomból.

Ha valakiben felmerülne a kérdés valamiféle párhuzamról: az ötvenes évek Aranycsapata a világ legjobb futballválogatottja volt. Az 1954-es világbajnokság végeredménye nem a sportpályán született, hanem a politikában. Adenauernek, a németek máig legjobb kancellárjának sokkal többet is megért volna az 54-es világbajnokság megnyerése, mint amennyibe végül került neki, hogy visszaadja a nemnáci kisember önbecsülését, a német múlthoz való visszatérést. Hiteles, tárgyi bizonyítékom nincs, de az ismert körülmények felérnek bármilyen dokumentummal – talán én vagyok az utolsó élő ember, aki a berni döntőről mást is tud, mint amiket el lehet olvasni róla. Például én még jártam a 60-as évek első felében a pártgarázsba (ott szevizelték az olyan nagy országos lapok szerkesztőségi autóit, mint a Képes Újság volt), ahol a szerelő úgy mondta meg, hol találom a miénket, hogy „ott áll a két világbajnok Mercedes mögött”. A pártgarázsban minden szerelő és próbamester csak „világbajnok Mercedes”-nek nevezte azt a 30 autót, ami nem sokkal az 54-es VB után érkezett oda, a Kárpát utcai pártgarázsba.

30 ilyen autó jött be Magyarországra

1954 nyarán

Kocsis Sándor, a magyar válogatott jobbösszekötője közeli barátomnak számított, a mamája baromfiárus volt a Teleki téri piacon, a nagymamámmal csak nála vásároltunk, ha Sanyinak volt szabadideje, ő is beállt segíteni Kocsis néninek. Ő azt mondta, „öreg, ne kérdezz, még neked se válaszolok”. A németeket az elődöntőben könnyen verték 8:3-ra. A döntőre Herberger sokat változtatott, de a kulcsemberek maradtak. A védelem biztos alakjai, Liebrich, Kohlmayer és Posipal játszott a döntőben is, ők kaptak nyolcat az előző meccsen. A csatársorban ott volt Rahn és Fritz Walter mindkétszer, a többiek akárkik lehettek. Tetszik gondolni, hogy egy 8:3-ra elvesztett meccs után megtáltosodnak? Hogy a magyar csapat megint vezet 2:0-ra, aztán veszít 3:2-re? Ezt ők csinálták így többször is, csak fordítva. Megverik a világ akkori két legjobb csapatát, a kétszeres világbajnok Uruguay-t és az ezüstérmes Brazíliát, aztán kikapnak egy olyan vizesnyolcastól, amilyennek a németeket minősítették akkor? A valamit sejtő, de semmit nem tudó német sajtó vajon miért nevezte az eredményt „berni csodának” meg „német csodának”?

Magyaráztak és magyaráznak mindenfélét azóta is, a valódi történetet Rákosi Mátyás, Farkas Mihály és Konrad Adenauer meg az ő egy-két embere ismerte.

Ezeket csak a rend kedvéért írtam le, hogy legalább valami kétség maradjon a magabiztosan hazudozók történetei mellett. A lényeg ettől sem változik: az a magyar csapat volt a világon a legjobb, bármelyik válogatottat akkor és úgy verték, ahogy akarták.

Ehhez képest Rákosi Mátyás inkább utálta őket, de nem szólt, mert neki szerezték a népszerűséget. A puhagerincű, pénz- és hataloméhes Puskáson kívül a többi nem volt az ő emberük (mellesleg – ezt is többször leírtam már – legalább öt jobb játékos volt csak abban a csapatban, mint Puskás, például az 54-es VB gólkirálya, Kocsis, aztán Bozsik, Lantos, Czibor, de az országban még többen is, igaz, akkora szája viszont senkinek nem volt, és főképp olyan pártfogója, mint a honvédelmi miniszter Farkas Mihály). És nem voltak kirívóan gazdagok. Utazhattak, csempészhettek, de nem sokban különböztek a nép gyermekeitől. Nekik lehetett drukkolni, ők nem a rezsimet jelentették, hanem valami reményt, miszerint a magyar mégsem annyira alávaló.

Amilyenné a 21. század elején ez a dagadtra hízott rabló tette Magyarországot, nem utolsó sorban a baromian tehetségtelen és éktelenül ellenszenves futballistái hathatós közreműködésével.