Keresés ebben a blogban

2024. december 17., kedd

Lapszemle

Török Gábor: itt a magyarázat, hogy a kormányközeli kutatásokban, miért áll olyan jól a Fidesz

Óistenem, végre! Már úgy vártam, hogy valaki megmagyarázza. Kétségek között hányódom évek, évtizedek óta, és akkor most végre itt van a racionális elme, aki fényt derít...

Engem már jóideje idegesít a "sajtó" által legfőbb orákulumként magasztalt, minden más "elemző" fölé helyezett isteni kinyilatkoztató, de ez azért a szokásos mélységet is alul múlja.

Egy romlott, pusztító, despotikus, "kormánynak" eufemizált hazugsághalmaz talpnyalói közül a legsűrűbb nyelvcsapásbajnokok egyikének a gusztustalanságait észérvekkel illetni körülbelül a laposföld magyarázók szellemi színvonalával azonos szintet jelent.

Mert hogy miről is van szó? Leírnak számokat. Ahogyan akkor is leírnak számokat, amikor a "gazdaság" állapotáról, az inflációról vagy a "nemzeti konzultációról" kell "adatokat" közölni. Az úgynevezett független sajtó meg engedelmesen lemásolja ezeket a számokat. Eddig legalább attól megkíméltek, hogy "magyarázatot" adjanak a számok keletkezésére.

Ugyanebben a "lapszámban" van két másik cím, amik önmagukban, egymás alatt leírva borzalmasak, de még ezt is alul tudják múlni. Íme a címek:

Orbán: Nem lesz arra pénz Magyarországon, hogy az állam a vasútállomásokat felújítsa, ezért kell a magántőke

Vitézy: Orbán beismerte, a magyar állam képtelenné vált a vasútállomások működtetésére

Alattuk egy-egy "tudósítás". Tárgyilagosan, tényként közölve az eseményeket. Mely események lényege, hogy a "parlament" számon kérte a fizetéseket meg hogy olimpiát akarnak rendezni...

Még mindig ebben a "lapszámban" van egy főcím, jóval lejjebb, a fentiektől teljesen függetlenül, mutatván, hogy a lap felelőseinek halvány fogalmuk sincs az összefüggésekről:

Százmilliárdokat hiteleznek Orbánék kockázatos országoknak

Alatta a kivetett összefoglaló:

Egyre több pénzt költ a magyar kormány a külpolitikai befolyásának növelésére. Eurómilliárdokat fordít magas kockázati besorolású balkáni és afrikai országok – például Csád és a Maldív Köztársaság – hitelezésére, illetve egy kivételezett vállalati kör, az úgynevezett nemzeti bajnokok terjeszkedéséhez nyújtott kölcsönökre. Az Észak-Macedóniának nyújtott hitel kamata alig több mint a fele annak, mint amennyiért az állami Eximbank forráshoz jut, vagyis a balkáni ország – amelyet ismét a Magyarországra menekülő volt kormányfő, Nikola Gruevszki egykori pártja irányít – konszolidációját részben a magyar adófizetők állják.

Tetszik érteni?

Egyre több pénzt költ a magyar kormány a külpolitikai befolyásának növelésére.

részben a magyar adófizetők állják

A mondattöredékeket én emeltem ki, nem a lap szerkesztősége. Ők ugyanis tényként közlik a "külpolitikai befolyást" meg azt, hogy "részben".

Nehéz feltételezni ennyi tudatlanságból eredő naivitást. Hogy nem tudják, melyik változata a lopásnak, a későbbi begyűjtés lehetőségének a "magas kockázatú országokba" való kihelyezés, meg hogy ezeket a rablógyilkosságokat, amiket elöljáróink tizennégy éve rendszeresen elkövetnek, nem "részben" állják a magyar adófizetők.

A hatvanas évek közepén egy hetilap főszerkesztő helyettese voltam. Egymillió háromszázezres példányszámban jelentünk meg. Nem évente, hetente. Lehetett tudni, mekkora a felelősségünk, amit az olvasóinkért érzünk minden percben, mikor az újságot szerkesztjük, hol és hogyan kell elhelyeznünk azokat a mondatokat, képeket, amik a generális hazugság mögül némi fényt derítenek a valóságra. Ezenkívül én nemcsak azt tudtam pontosan, mi van egy lapszámban, azt is, miről írtunk korábban. Ha nem emlékeztem pontosan, utánanéztem.

A híd túl messze van című filmben Gene Hackman egy lengyel tábornokot játszik. Az egyik törzstiszt eligazításának végén mindössze ennyit mond: "csak töprengek - hogy ön melyik oldalon áll."